Aktuality

>V sobotu 17. července se koná tradiční Skalecká pouť. Mši sv. bude od 10:00 jako hlavní celebrant sloužit J. Em. Miloslav Kardinál Vlk, arcibiskup pražský. Procesí na Skalku v čele s P. Robertem Cieszkowskim vychází v 8:00 od kostela, všichni jste zváni.

>Římskokatolická farnost sv. Václava v Mníšku pod Brdy si dovoluje pozvat všechny malé i velké děti na koncert písniček
Ztracené kapely
kdy: v sobotu 1.5.2004 v 18.00 hod.
kde: v kostele sv. Václava

>Soutěž Skalecké kapličky 2004 – pokračování tradice - V souvislosti s vyhlášením letošního – již čtvrtého – ročníku této výtvarné soutěže chceme seznámit veřejnost se stručnou rekapitulací počátků soutěže a průběhem jeho dosavadních ročníků.
 Jak myšlenka uspořádat výtvarnou soutěž vlastně vznikla?
 Nápad na uspořádání soutěže dětských výtvarných prací s tématem výzdoby křížové cesty na Skalce se zrodil v červenci 2000 při setkání kardinála Miloslava Vlka s občany a zastupiteli Mníšku v rámci tradiční Skalecké pouti. Původním záměrem bylo uvést kapličky skalecké křížové cesty do povědomí široké veřejnosti a později na tomto základě získat finanční prostředky, potřebné k definitivnímu vyzdobení kapliček.
 Spiritus agens této akce, pan Karel Žofka ze Stříbrné Lhoty, přišel tehdy s tímto svým nápadem do mníšeckého kulturního střediska i na mníšeckou faru. Na obou místech nalezl pochopení a spolupráci a soutěž finančně podpořila i mníšecká radnice. Organizátoři (kulturní středisko a v jeho rámci vzniklá komise) oslovili školy a výtvarné dílny a kroužky v Mníšku, Dobříši a jejich nejbližším okolí.
 Prvního ročníku se zúčastnilo 116 soutěžních prací - kromě několika jednotlivých výkresů to byly převážně ucelené soubory (14 zastavení křížové cesty), na nichž pracovaly kolektivy dětí z Mníšku a Dobříše. Soutěžní práce byly vystaveny nejprve v mníšeckém kulturním středisku - v rámci této expozice byla návštěvníky vybrána vítězná kolekce a v reprodukcích umístěna v kapličkách křížové cesty na Skalce. Současně (v rámci kulturních akcí u příležitosti tradiční Skalecké pouti) byly veřejnosti znovu zpřístupněny originály soutěžních prací v chodbě skaleckého kláštera. Následovala prezentace všech soutěžních prací v mníšeckém kostele sv. Václava a v Pastoračním středisku Dobříš.
 V rámci druhého ročníku soutěže bylo představeno veřejnosti šest ucelených souborů soutěžních prací dětí z Mníšku a Dobříše. Byly prezentovány obdobným způsobem jako v předchozím roce.
 Třetího ročníku s pozměněným názvem Skalecká křížová cesta se jako zastřešující organizátor ujalo Arcidiecézní katechetické středisko Praha, jež z ní učinilo akci přístupnou zájemcům z celé České republiky a vyhlásilo ji bez věkového omezení. Soutěžní podmínky byly vyhlášeny prostřednictvím katolického tisku na podzim 2002. Odborná porota pod vedením pod vedením ak. mal. Marie Novákové (jejímiž členy byli rovněž zástupci mníšecké farnosti a Města Mníšek pod Brdy – MKS Mníšek) měla nelehký úkol, neboť vybírala z celkem 268 soutěžních prací, soustředěných do 14 tematických celků (odpovídajících jednotlivým zastavením křížové cesty). Bylo vybráno celkem 42 prací (po třech od každého zastavení). Jejich originály byly v dubnu vystaveny v budově mníšeckého kulturního střediska - návštěvníci expozice z nich svými hlasy vybrali čtrnáct děl, jež pak byla v květnu 2003 v kopiích umístěna do kapliček křížové cesty na Skalce. Všech 42 originálů bylo až do konce září 2003 vystaveno v chodbě kláštera na Skalce. Květnového slavnostního otevření této instalace se zúčastnil emeritní biskup arcidiecéze pražské Mons. Jaroslav Škarvada spolu s dalšími představiteli církve i zástupci města Mníšku.
 Letošní čtvrtý ročník se opět organizačně vrací do Mníšku. Bude otevřen co nejširší veřejnosti – kromě zvláštního oslovení výtvarných škol a dílen v Mníšku a jeho okolí bude informace o vyhlášení soutěže prezentována na webových stránkách města Mníšku a ve vybraných médiích.
 Co říci závěrem? Organizátoři letošního ročníku se budou ze všech sil snažit, aby důstojně pokračovali v myšlence inspirátora soutěže Ing. Karla Žofky, jenž nás náhle opustil v srpnu loňského roku. Jeho osobnost a vykonané dílo nás k tomu zavazují.

Za MKS Mníšek pod Brdy Jarmila Balková

Aktuální informace o letošním ročníku naleznete na www.mnisek.cz v sekcích Aktuality a Kultura a na www.faramnisek.webz.cz, ve Zpravodaji městečka pod Skalkou a ve vybraných denících a časopisech.
 Informace o předchozích třech ročnících soutěže naleznete ve Zpravodaji městečka pod Skalkou, na http://www.mnisek.cz /Kultura/Městské kulturní středisko.htm a na www.faramnisek.webz.cz.
Obrazovou dokumentaci naleznete na: www.mnisek.cz/Fotogalerie/Barokní areál Skalka/Skalecké kapličky - dětská výtvarná soutěž. (doporučujeme hledání po krocích).

>Informace o Tříkrálové sbírce, která proběhla ve dnech 4. a 6. ledna 2004 - V těchto dnech se koledníci ve čtyřech skupinkách snažili zaklepat nebo zazvonit na všechny dveře v Mníšku pod Brdy a požádat o příspěvek do kasiček označených logem České katolické charity. Během těch dvou dnů se malým a větším koledníkům podařilo shromáždit 22.589,- Kč. Tato sbírka není jen finanční pomoci těm nejpotřebnějším, ale především vyjádřením naší solidarity se všemi, kteří se mají hůř než my.
  Všem koledníkům a všem, kteří se na přípravách podíleli mnohokrát děkuji! Děkuji paní starostce Alexandře Merunkové za ochotu a podporu celého projektu a pracovnicím Městského úřadu v Mníšku pod Brdy. A samozřejmě chci poděkovat vám všem, kteří jste přispěli malým koledníkům do kasiček. Peníze budou odeslány na účet České katolické charity. Pro ty z Vás, kteří chcete ještě přispět, uvádím číslo bankovního účtu: 396-369369369/0800, variabilní symbol:777.