Pastorace - služba církve

PŘÍPRAVA K PŘIJETÍ SVÁTOSTI KŘTU
  Křest je brána ke svátostem. Je ke spáse tak nutný, že musí být přijat buď skutečně, nebo touhou. Jím jsou lidé zbaveni hříchů, znovuzrozeni v Boží děti a trvalým znamením jsou připojeni ke Kristu a včleněni do církve. K přijetí je způsobilý každý člověk, pokud není pokřtěný.
  Křest dítěte - aby dítě bylo pokřtěno, je třeba: souhlasu rodičů, nebo alespoň jednoho z nich, opodstatněná naděje, že dítě bude vychováno v katolickém náboženství (pokud tato výchova zcela chybí, křest se odloží). Aby někdo byl kmotrem, je třeba: aby dovršil šestnáctý rok svého věku, byl katolík, biřmovaný, a již přijal svaté přijímání, dále aby vedl život odpovídající víře a převzatého kmotrovství. Nesmí být otcem nebo matkou křtěnce.
  Křest dospělého - k udělení křtu dospělého se vyžaduje: aby projevil svou vůli přijmout křest, aby byl dostatečně poučen o pravdách víry a povinnostech křesťanů, osvědčil se v křesťanském životě během katechumenátu. V naší arcidiecézi takováto průprava trvá minimálně půl roku, přičemž přijetí do katechumenátu jsou stanovena tato dvě data: druhá neděle v září (pro ty, jejichž křest je plánován o následujících velikonocích), nebo první neděle adventní (pro ty, jejichž křest je plánován za jeden a půl roku).

Potřebné doklady v případě křtu:
>dítěte - rodný list dítěte, oddací list rodičů, potvrzení o křtu rodičů (aspoň jednoho).
>dospělého - rodný list.

O podrobnostech Vás rád bude informovat P. Robert při Vaší osobní návštěvě v úředních hodinách anebo po telefonické domluvě na telefonu 318 592 619, případně e-mail: fara.mnisek@worldonline.cz.

PŘÍPRAVA K PŘIJETÍ SVÁTOSTÍ MANŽELSTVÍ
  Svazek, kterým muž a žena mezi sebou vytvářejí nejvnitřnější společenství celého života, zaměřené svou přirozenou povahou na prospěch manželů a na zplození a výchovu dětí, je mezi pokřtěnými povýšen Ježíšem Kristem na svátost. Proto mezi pokřtěnými nemůže být platná manželská smlouva, která by nebyla svátostí. Podstatnými vlastnostmi manželství je jednota a nerozlučitelnost, které nabývají v křesťanském manželství zvláštní pevnosti z důvodu svátosti. Manželství je vytvářeno souhlasem mezi osobami právně způsobilými. Manželský souhlas je úkon vůle, jímž se muž a žena sami sobě navzájem neodvolatelnou dohodou odevzdávají a přijímají za účelem vytvoření manželství.

Potřebné doklady, kromě náležitostí vyplývajících z občanského práva (osvědčení z matričního úřadu, vyplněné žádostí o sňatek):
>občanské průkazy, potvrzení o křtu (aspoň jednoho ze snoubenců, nesmí být starší 3 měsíce).

Příprava obsahuje přibližně deset setkání s knězem.

PŘÍLEŽITOST K PŘIJETÍ SVÁTOSTI SMÍŘENÍ
  Pravidelně každý první patek v měsíci od 16.00 hodin, kdykoliv po osobní nebo telefonické domluvě (tel. 318 592 619), případně e-mailem: fara.mnisek@worldonline.cz.

MOŽNOST SETKÁNÍ S KNĚZEM
  V úředních hodinách Farního úřadu anebo kdykoliv po osobní nebo telefonické domluvě (tel. 318 592 619), případně e-mail: fara.mnisek@worldonline.cz.

DUCHOVNÍ PÉČE O NEMOCNÉ A STARŠÍ
  Nemocné i starší – může navštívit kněz doma nebo v nemocnici – je potřeba osobně nebo telefonický domluvit na tel. 318 592 619.
  Domovy důchodců – navštěvuje kněz jednou za měsíc po domluvě s ředitelkami těchto ústavu.

NÁBOŽENSTVÍ
  Děti jsou rozdělený do tří věkových skupin:
1.-2. třída v úterý od 14.00 hod.
3.-4. třída v úterý od 16.00 hod.
5.-6. třída v úterý od 15.00 hod.
Náboženství vyučuje paní katechetka Daniela Feltová. Vyučování náboženství probíhá na faře v Mníšku pod Brdy.

SETKÁNÍ PRO DOSPĚLÉ
  Setkání nad Katechizmem se konají jednou za 14 dni v 19.00 hodin, jsou ohlášena při bohoslužbách, v farních novinách STOPY i na internetových stránkách v odkazu Aktuality. Místem konání je fara v Mníšku pod Brdy.