Čvn 18 2015

Slavnost Božího Těla – Líšnice 2015

Publikoval/a at 13.48 pod Nezařazené

Ve čtvrtek 4. června v 18.00 hod. se v kosP1030933 tele Všech Svatých v Líšnici konal církevní svátek dle křesťanské tradice Slavnost Těla a Krve Páně, lidově zvaný „Boží Tělo“, aby se zdůraznila reálná přítomnost Ježíše Krista. Tento svátek byl v naší obci obnoven po třicetileté pauze v roce 1998 a od té doby se každoročně koná. Letošní mši celebroval generální vikář M. Slavík z pražské arcidiecéze.

Náhodní pozorovatelé a ti, kdo do kostela jaktěživ nezavítali, mohli být zaskočeni zvláštním průvodem, který za doprovodu muziky, troubení a zpěvu obcházel ves kolem líšnického kostela. Co je to za slavnost?

Čtvrtek je den, kdy Ježíš slavil se svými apoštoly poslední večeři a při ní poprvé proměnil chléb (proměněná hostie) a víno ve svoje tělo a svoji krev. Pro slavnost je typické podávání přijímání věřícím pod obojí – hostie se namáčí ve víně (tělo v krvi).

Po mši svaté v kostele se koná zvyklost, kdy průvod vychází z kostela. Čelo průvodu tvoří přenosná stříška zvaná baldachýn nebo nebesa, pod kterou nese kněz nejsvětější svátost (proměněnou velkou hostii) v monstranci. (Monstrance je lesklý předmět, někomu může připomínat malé sluníčko.) Kolem baldachýnu jdou ministranti. Procesí se zastavuje u jednotlivých předem vyzdobených oltářů, kde se konají krátké pobožnosti. V naší obci to byly vyzdobené oltáře u p. Breyera, u kapličky vedle rybníka a před kostelem.

P1030931Mladá děvčata (družičky), která jsou slavnostně oblečená, sypou pod nohy kněze z košíčků okvětní lístky většinou z růží a pivoněk, ale i z lučního kvítí. Kvítím posypaná cesta je jedním z výrazů úcty k Ježíši nesenému v průvodu.

Zúčastnění se po obchůzce vrátili zpět do kostela a i když k věřícím zrovna nepatříte, mohli všichni přijmout závěrečné slavnostní požehnání. Po slavnosti věřící odešli na faru, kde se podávalo malé občerstvení.

Josef Hájek,
Mgr. Jana Mašková, zastupitelka
Foto: Eva Rendeková

Zatím nejsou žádné komentáře

Napsat komentář

*